Welcome! This is my blog in Danish. I’m an urban farmer, foodie and author from Copenhagen. Working as a speaker, journalist and communication strategist

Velkommen til min side. Her kan du sige ja tak til mit nyhedsbrev om kommunikation og grønne tendenser. Du kan få fat i mig som foredragsholder, tekstforfatter eller kommunikationsrådgiver. Du kan følge med i min blog, mine rejsebreve og i mine bøger (som du kan købe via mig). Kontakt mig endelig, hvis der er noget du ikke får svar på her.

Tak for endnu en positiv anmeldelse

Written by Signe Wenneberg on . Posted in bog, City Farming, guerrilla gardening, Urban Gardening

“Spis din have” – min nyeste bog, er blevet anmeldt rigtig mange gange - både i aviser, magasiner og så især af bloggere. Tak for endnu en fantastisk anmeldelse. Den er fra i dag.

Stine Christensen, der skriver for Boligliv, har læst bogen. Se mere her…

- “Bogen er på samme tid en motivationsbog, en idébog og en overordnet kom nemt i gang med at bruge haven/altanen/terrassen/gårdhaven til noget andet og mere end pryd og pæne blomster – bog. Måske have høns hvis man har lyst og mulighed… (…). Bogen forærer læseren et væld af idéer til hvad JEG og DU kan lave og gøre, der støtter op om klimaet, istedet for at nedbryde det. På hverdagsmåden. Ikke på ‘nu-ændrer-vi-hele-vores-livsmønster-og-gør-livet-dræbende-besværligt-for-at-få-god-samvittighed’-måden. For så bliver det omtrent som ugebladenes ‘bikiniklar på 3 uger’; uopnåeligt og decideret umotiverende. Jeg giver den mine varmeste anbefalinger!”. 

Køb bogen af mig (signeret – jeg sender selv og lægger porto oveni). Send en mail, hvis du vil have bogen sendt – enten til dig selv eller til gave. 300 kr plus porto 65 kr.

Eller køb den her, så er den lidt billigere, men uden signatur.

Kommentarer

avatar

Signe Wenneberg

Urban farmer from Copenhagen - dedicated author - working as a freelance journalist / communication strategist / public speaker