Tirsdag aften var der stuvende fuldt i den smukke rådhussal på Gentofte Rådhus. Flere og flere stole måtte hentes ind. Pæne Gentofte-borgere i cashmere og dunveste var pludselig helt oppe at køre over både Lynetteholm, dumpning af giftig jord og havets økologiske tilstand.
Her var medlemmer fra vinterbadeklubben Søbadet og Vikingelauget (som har tilsammen 11.000 medlemmer). Her var kommunens svømmetrænere og havsvømmere, som tilbringer op til en time om dagen i havet året rundt. Her var lystfiskere. Her var helt almindelige bekymrede borgere – som jeg selv, der havde slået følgeskab med min tidligere nabo fra Slotsvej-kvarteret. Alle blev vi chokerede over, hvad vi fik at vide til dette informationsmøde der var initieret af Danmarks Naturfredningsforening.

Reportage fra informationsmødet
Her kommer noget af det vigtigste fra mødet, som alle danskere – også dem, langt væk fra Gentofte, bør vide om Øresunds tilstand. Danmark er ved at forårsage uoprettelige skader og en genuin økologisk katastrofe, som aldrig kan gøres god igen – i farvandet mellem Sverige og Danmark.
De svenske myndigheder og den svenske miljøminister er stærkt bekymrede og har uden held for søgt at råbe de danske politikere, ministre og myndigheder op.

Vi hælder kræftfremkaldende stoffer og kemi, der skaber infertilitet og fosterskader, ud i vandet (via utætte depoter se længere nede i teksten). Det har allerede haft altødelæggende konsekvenser.
Der er tale om, at nogen – de valgte politikere, By & Havn, Kommunerne, Forsyningsselskaberne (hvor borgmestrene sidder i bestyrelserne) – skal stoppe katastrofen lige nu. Mens den sker. Men de lader alt fortsætte. Som om vi ikke ved, hvad vi ved.
“Vi må virkelig råbe højt om det her” – som en rystet Gentofte-borger sagde, på vej ud af salen efter oplæg fra fagpersoner.

Videnskaben og tænketanken HAV
Til informationsmødet talte professor ved Roskilde Universitet og seniorkonsulent ved Tænketanken Hav Henriette Selck – og fremlagde rystende tal og forklarede, at det vil være både billigt (“jeg er sikker på mange studerende gerne vil hjælpe“, sagde professoren) og vigtigt, at foretage målinger. Ikke bare målinger over bakterier i vandet, som er det i kan se af et grønt badeflag (tro ikke alt er i orden når du ser grønt badeflag, der testes udelukkende for bakterier). Men også over hvilke skadelige stoffer der er i havet, som vi bader i og fanger fisk i.

Der er eksempelvis nu en hel del skadelige antidepressiver i havet, forklarede Henriette Selck:


Selck forklarede videre roligt, kyndigt og vidensbaseret, hvorfor det er så nødvendigt, at vi renser vand og jord og måler før, under og efter store byggerier. Byggerier som Nordhavn-udvidelse og Lynetteholm, hvor der dumpes tonsvis af forurenet jord med en “stendæmning” omkring jorddeponi, som ikke holder gift indenbords.
Konstruktivt og stilfærdigt fremlagde professoren:
Fem tiltag, som kommunerne kan anvende:
1. Stram miljøkravene. 2. Opgrader kommunens spildevands- og regnvandssystemer (i Gentofte filtrerer man med en rist!). 3. Kortlæg og oprens forurenede områder og gennemfør systematiske analyser + integrer miljøhensyn i udviklingsprojekter. 4. Lav handleplan hvis ulykken sker (findes ikke!). 5. Skab viden og samarbejde med borgerne (og her var det ikke kommunen, men Danmarks Naturfredningsforening, som havde inviteret til dialog).
Gentofte Kommune følger pt ingen af disse anbefalinger.

En kandidat til kommunalvalget, der pt ikke er valgt, Katarina Ammitzbøll fra Venstre, der selv er vinterbader, rejste sig op og opponerede mod kommunens praksis og manglende fokus på miljø.


Vores farvande er kemisk forurenede og i ikke god økologisk tilstand
Det ser på farvelægningerne og tallene ud til, at det ser værst ud i Øresund og ud for Gentofte (plus Aarhus og Lillebælt). I Gentofte er det uden al tvivl blevet meget værre på grund af udvidelsen af Nordhavn-tunnel og fordi, der losses giftig affaldsjord direkte ned oplagspladserne nord for Nordhavn og Lynetteholm, hvorfra giften siver ud.
Lynetteholm er en kunstig ø bygget af giftig jord, som skal huse 35.000 (eller flere, der tales nu om 50.000) borgere engang efter 2070, når der er hældt nok forurenet jord ned i depotpladsen. Det skal udgøre en “Dubai-ø” ud for København med en masse betonbyggeri. Og det er blot begyndelsen af Dubai-bygge-planerne. Derefter kommer metro, en østlig ringvej, en fra Sverige ønsket tunnel til Malmø, endnu mere forstyrrelse af havbund og havmiljø.

Nord-København – det nye Nordic Waste
Ingen kan længere køre giftig jord til Randers, til Nordic Waste – efter familien Østergaard udsatte området for en hasarderet og velbeskrevet miljøkatastrofe. Der er intet andet sted i Danmark, som aftager så meget giftig jord for tiden, som området ud for det nordlige København. Intet andet sted i Danmark modtager pt PFAS-forurenet jord.
Derfor havner giftig jord og kemikalierester fra hele Danmark ud for Nord-København og Gentofte og siver videre ud derfra ud i havet og op og ned af kysten.
Der er “egen-kontrol” af jorden. Men ingen myndighedskontrol. Det vil sige, at leverandørerne kan tage prøver af “en potteplante” og aflevere den, som det blev sagt til informationsmødet.
Nul tons ren jord!

Der er ekstreme mængder af kemiske stoffer i vandet og på havbunden. Havstrømmen er ændret. Havbunden er meget forhøjet. Noget der naturligvis bekymrede formanden for havsvømmerne i området, der var blandt publikum. Han rejste sig op og sagde, at han var meget, meget rystet. Og fortalte, at havsvømmerne er i vandet hele året rundt – i 45 minutter til en time.
Der gik et gys gennem salen.


Havbiolog og chefkonsulent i Gentofte Kommune Dennis Lisbjerg talte godt for sin sag: At forklare hvorfor en rig kommune som Gentofte ikke fra politisk side vil bruge småpenge på at få indblik i det lokale havmiljøs tilstand og konstant overvåge havet, som fagkundskaben anbefaler.
Det skal retfærdigvis siges, at Gentofte Kommune har udmærket sig ved tidligere – i en meget kort periode, under et år – at have testet vandet i Øresund. Man ønsker ikke at fortsætte.
Til det siger bestyrelsesmedlem fra Danmarks Naturfredsningsforening Gentofte, Lea Gram Jacobi:
– “Ja, Gentofte var den første kommune i hele Danmark, hvor Kommunalbestyrelsen valgte at afsætte penge på budgettet til at analysere havvandet for tungmetaller og analysere dem ifht. Badevandskriterierne. Så ros til Gentofte Kommune for det.
Men problemet var, at prøverne desværre ikke blev analyseret (af det hyrede firma) til at måle partikelbundne tungmetaller. Langt størstedelen af tungmetaller binder sig til partikler. Da der ingen guidelines er for dette pt, kan faktisk hverken Gentofte eller firmaet rigtig klandres.
Men – derfor fik Kommunen forståeligt nok indtryk af, at alt var okay – hvilket det givetvis også var – især holdt op imod badevandsgrænseværdierne. De så altså intet alarmerende og derfor heller ikke grund til at fortsætte analyserne. Og jeg tror, det var relativ ny viden for Kommunen, at der findes tre deponier for forurenet jord så tæt på kommunegrænsen. Med den nye viden kunne det måske godt tænkes, at de har lyst til at genoptage analyserne“.
Her ses forskellen på krav til badevand og havmiljø
Læg mærke til hvor meget kræftfremkaldende zink, arsen, kobber osv – som man synes det er ok at have i badevandet. Lige nu testes det end ikke.

Dæmninger – perimeteren – lavet af sten, som dæmninger, er ikke tætte og gift siver ud.

Lisbjerg argumenterede for, at så snart, der er en Svanemølle Skybrudstunnel – som efter planen skal stå færdig i 2033 (altså om otte år! Den kemiske forurening pågår hver eneste dag lige nu) – så vil der være færre overløb grundet skybrud og dermed mindre forurening direkte ud i Øresund. Der er 69 overløb om året i Gentofte Kommune. Altså langt flere end der er skybrud på egnen.
Lisberg forholdt sig ikke til den gift der kommer fra dumpet jord. Det fosser ud med gift i havet. Medicinrester. Hormonforstyrrende stoffer. Kræftfremkaldende kemi. Og noget kommer fra overløb, ja. Men det meste kommer fra forurenet jord, som kommunen vælger ikke at forholde sig til.

Der kommer en god løsning om otte år
Samme ikke-argument forsøgte Karin Riis Kjølbye fra Konservative sig med. Hun er formand for Miljø- og Teknik-udvalget i Gentofte Kommune. Hun slog fast: Kommunen vil ikke bruge penge på at teste det giftige vand.
“Man må overveje meget, meget nøje hvem man stemmer på til det kommende kommunalvalg”, hørte jeg flere nydelige og nu miljøforskrækkede Gentofte-borgere sige til hinanden på tilskuerrækkerne.
Både medarbejderen fra kommunen og politikeren, ignorerede de hårdslående fakta som medlem af Danmarks Naturfredningsforening Lea Gram Jacobi havde indledt med at præsentere for os i sit stilfærdige og meget rystende oplæg.
Danmarks Naturfredningsforening
Jeg har efterfølgende været i kontakt med bestyrelsesmedlem fra DN-Gentofte Lea Gram Jacobi og har fået lov til at dele hendes hovedpointer, som fortjener et kæmpe stort publikum. Mange tak for det store frivillige arbejde og mange tak for at jeg må dele disse blå slides videre. Jeg bad om en opsummerende kommentar og Lea Gram Jacobi sagde:
“Jeg er målløs over, at man i dagens Danmark vedtager en anlægslov, der tilsidesætter miljølovgivning og beskyttelse, fjerner al klageadgang og gør bygherre til sin egen miljøvogter“.



Foto: Signe Wenneberg. Blå slides udlånt fra Lea Gram Jacobi, Danmarks Naturfredningsforening. Copyright.
Del meget gerne denne vigtige information – del artiklen som et link med dit netværk.

35 kommentarer
Der dumpes nu – oktober 2025 – gammel lossepladsjord fra Amager Fælled ved Lynetteholm. Det sker i forbindelse med anlæggelsen af “Fælledby” hvor et 6 meter tykt lag af lossepladsfyld ligger i vejen for fundamenterne til Fælledby bygningerne.
Amager Fælleds Venner har fået indsigt i dokumenter fra Københavns kommune at 10.000 tons forurenet jord skal dumpes på Lynetteholm. Ved udsivning igennem stendigerne vil det give en massiv forurening af Øresund.
Det er rystende læsning. Jeg er vinterbader og medlem af både Svanemøllebadet og badeklubben i Skovshoved (hvor problemerne med kloakløbet ved vandskiklubben har været kendte og uløste i årevis). På baggrund af artiklen har jeg nu helt mistet modet til at bade i Øresund. Det er så uendelig trist, at politikerne ikke tager et større ansvar for at sikre vores havmiljø for fremtidige generationer.
Det forstår jeg virkelig godt! Vi må sige til alle, at de må stemme anderledes i Gentofte ved kommunalvalget. Ikke konservative! Er man borgerlig kan man måske stemme på Katarina Ammitzbøll er man rød kan man stemme på Helene Brockmann fra SF eller Joachim Holten Padvig fra S… Selv ved jeg ikke hvem jeg stemmer på endnu
Det er jo ikke kun nogle “få” mennesker der bruger havet til at bade i der skal tænke sig om når de skal stemme.
Vi skal alle tages os af vores hav og naturen.
Helt enig! Vi skal virkelig, virkelig overveje vores stemme til kommunalvalget
Jeg er virkelig glad for, at Signe Wenneberg, som er en stærk stemme for bæredygtighed og grøn omstilling, anbefaler mig blandt kandidaterne. Jeg deler hendes engagement i at skabe et mere bæredygtigt Gentofte – og vil arbejde for, at klima, bæredygtighed, rent vand og borgerinvolvering bliver en naturlig del af alle kommunens beslutninger.
Hej Joachim – godt du har fokus! Jeg har anbefalet jer, fra lidt forskellige partier, som jeg ved har fokus på miljø. Kan du ikke lige fortælle læserne om din baggrund… Den er vigtig her tænker jeg…
Tusind tak, Signe – og tak for anbefalingen 💚
Jeg er uddannet miljøplanlægger og har arbejdet med klima og miljø i over 20 år – både som rådgiver for danske kommuner og for de vestnordiske regeringer.
Min baggrund spænder fra jordforurening i København til miljøvurderinger af store projekter, hvor jeg altid har arbejdet ud fra forsigtighedsprincippet og det gode gamle danske princip om, at forureneren betaler. Jeg har blandt andet arbejdet i den afdeling, der foretog miljøvurderingerne af Lynetteholmen.
Jeg stiller op som Din Grønne Stemme for Socialdemokratiet, fordi jeg mener, Gentofte har brug for en stærk faglig og grøn stemme i kommunalbestyrelsen – én, der er grøn før, under og efter valget.
Jeg er medlem af Danmarks Naturfredningsforening, og hele min valgkamp – hjemmeside, brochure og valgvideo – handler om mine tre grønne mærkesager. En af dem er rent badevand.
Jeg arbejder for, at kommunen genoptager målinger af vandet og som noget nyt også af havbunden for tungmetaller og PFAS – og at resultaterne gøres offentlige og lettilgængelige via en app som Badevand appen, så borgerne kan se, hvor det er trygt at bade.
Derudover vil jeg arbejde for, at Gentofte fremskynder adskillelsen af regn- og spildevand i stedet for den nuværende plan i år 2050, så vi undgår udslip af kloakvand til kysten efter skybrud, samt foreslår at overløbsrørene forlænges 2,5 km længere ud i Øresund – som man allerede gør nogle steder.
Sammen kan vi gøre Gentofte grønnere 🌿
– Joachim Holten Palvig
Miljøplanlægger (S) – Din Grønne Stemme
Loven om anlæg af Lynetteholm er vedtaget af et bredt flertal i Folketinget i 2021, herunder Katarina Ammitzbøll der sad der indtil 2022. Nu repræsenterer hun så Venstre som jo er i regering sammen med Socialdemokraterne, så de kunne jo få stoppet det i morgen hvis de ville. Så det der kommer fra S og V er jo bare tom luft.
Ja, det er vist ikke en hemmelighed for nogen, at jeg ikke stemmer Venstre og aldrig har stemt Venstre… Jeg ville sådan ønske, at jeg her til kommunalvalget kunne stemme på et parti, der IKKE stemte FOR Lynetteholm, som jeg har været fuldkommen imod siden jeg hørte om det første gang. Jeg synes det er logik, at man ikke skal fuc*e med havet og havmiljøet og bygge i beton (jeg havde et alternativ – som jeg har skrevet om her på kanalen. Transformation af hele Svanemølle Kaserne-området. Der havde også kunnet bo 35.000 mennesker, og her er allerede træer, tog-stationer, 12 børnehaver i kanten af området…
Ja, Lynetteholm skulle aldrig have været, men er et projekt som det Socialdemokratiske København og By&Havn med eks. socialdemokrat Kramer Mikkelsen fordækt fik sneget igennem, ved at skjule undersøgelser og klager fra Sverigs miljøminister for beslutningstagerne.
Problemet er nu, at Loven om anlæg af Lynetteholm er vedtaget af næsten hele Folketinget, med undtagelse af Enhedslisten og Alternativet, og de får nok aldrig den vægt der vil kunne tippe magtbalancen.
Samtidig er der så store økonomiske gevinster for København og en række selskaber, så der er derfor ingen partier der vil komme til den selverkendelse, at de har skabt en miljøkatastrofe, så de lader bare stå til, da ansvaret for fadæsen når den rammer, vil ramme alle partier.
Det er derfor utopi at tro, at man kan få stoppet Lynetteholm og man må derfor nu arbejde for, at anlægget gør så lidt skade på miljøet som muligt og det er derfor vigtigt, at stemme på nogen politikere der udviser rettidig omhu, bider sig fast og tager overtrædelserne hele vejen igennem systemet og til domstolene om nødvendigt.
Tak for denne artikel og for at være med til at gøre opmærksom på, hvor galt det står til!
Jeg kunne desværre ikke deltage i mødet i tirsdags, da jeg var i Jylland. Jeg synes det er så flot, at DN, og især Lea Gram Jacobi, holder ved her. Som der ganske rigtigt står i artiklen, fik vi jo målinger for et par år siden, der viste, at alt var i den skønneste orden. Det er chokerende med de nye oplysninger.
Jeg har altid været indædt modstander af Lynetteholm, som jeg mener er en katastrofe på en helt række parametre (havmiljøet, trafikken, de økonomiske præmisser og byplan-perspektiver i det hele taget), og som sådan er jeg nærmest ikke overrasket over, at det tegner værre end de værste skrækscenarier.
Men det er jo helt indlysende, at vi i Gentofte Kommune er nødt til at tage affære her: Både med bedre og flere målinger og – i det omfang vi kan – med protester mod dumpning af forurenet jord i vores nabokommune.
Venlig hilsen
Helene Brochmann, SF
Mange tak fordi du tager dig tid til at svare i en travl valgkamp (til læseren siger jeg lige, at du er opstillet i Gentofte). Hvor er det godt at høre, at du er modstander af Lynetteholm! Jeg håber, at du vil dele artiklen med nogle af dine kolleger – og at I vil have fokus på, at badevandet er meget giftigt og vi må have nye målinger. Konservative har ikke det fokus, det står helt klart.
Kære Helene
Hvor er det godt at høre, at du er modstander af Lynetteholm, selvom SF er en del af forligskredsen.
En forligskreds som desværre bestod af alle partier med undtagelse af Enhedslisten, og som historien har vist er det meget vanskelligt at få omstødt sådanne forlig, når de er så bredt funderet.
Det er der utallige eksempler på, senest boligskatteforliget og deraf ejendomsvurderingsskandalen, hvor det synes som om at ingen politikere vil indrømme at Kejseren ingen klæder har på, når de er en del af forliget.
Så hvis jeg skulle stemme på dig til KV25, hvad vil du som lokalpolitiker så gøre for, at vi som samfund ikke er ved at lave Øresund om til det nye Cheminova/Harboøre tange ?
For målinger, lige meget hvor grelle de er, behøver vi jo ikke flere af, DN har allerede leveret dem, og med den hastighed som deponien vokser, bliver det jo kun være.
Jeg tænker at I som kommune burde klage til Miljø- og Fødevareklagenævnet og hvis dette ikke virker, så tage den til EU-domstolen.
Mvh Mikkel Rump
Kære Mikkel
SF har valgt at være en del af forligskredsen ud fra den logik, at Lynetteholmen ville være blevet vedtaget også uden SF’s stemmer, så ved at gå med, kunne man i det mindste få indflydelse på projektet. Det er et standpunkt, jeg godt kan forstå, men som selvfølgelig også er problematisk. Og personligt ville jeg altså have valgt en anden vej.
Det har i mange sager vist sig forbavsende svært for Gentofte Kommune at få indflydelse på, hvad der sker i København, selv når det har direkte konsekvenser for os. Formentlig både af juridiske og politiske grunde. Det leder hen til en af mine kæpheste: At vi efter Hovedstadsrådets nedlæggelse helt mangler et organ, hvor man kan drøfte og forvalte planlægning, der involverer både København og nabokommunerne. Nu kan København bare alliere sig med staten og tromle alle sine naboer. Det er Lynetteholm i sig selv et skræmmende eksempel på. De boliger, der skal bygges der, burde jo være bygget i omegnskommunerne.
Nå, til dit spørgsmål: Jeg har ikke faglig indsigt i vores klagemuligheder, men det er klart, at vi skal forfølge dette her. Vi kan ikke stiltiende se på, at vores nabokommune ødelægger økosystemerne i Øresund.
Tusind tak for den uddybning…
Kære Helene
Tak for dit svar og ja, I er som kommunalbestyrelsen nødt til at følge det her til dørs på tværs af partipolitiske skel, hvilket jeg også fornemmer der er vilje til.
Du nævner selv Hovedstadsrådet som et manglende organ og jeg tænker også, at det nok heller ikke var gået dengang Amterne havde miljøkontrollen. Så derfor kunne det ikke være en ide at lave en skygge organisation af Hovedstadsrådet/Amterne, ved at alliere sig med alle de andre omegnskommuner der bliver påvirket af dette. Jeg er med på, at den problematiske part så ikke er med, men nu er skaden sket og derfor gælder det om at samle den største “hær”, både i forhold til politisk påvirkning af København/Folketing(staten), men også i forhold til juridisk, miljøteknisk ekspertise og sidst men ikke mindst bære den udgift det vil være at tage den til domstolene. Nu er jeg blot lægmand, men er overbevist om at der overtrædes en række EU-direktiver for miljø.
Kære Signe
Hvor er det godt at vi har en voksen og ansvarlig i rummet
100% opbakning til dig og andre gode interessenter som vil genskabe et godt og sundt havmiljø i Øresund
Mange tak!
Tak for alle de oplysninger, I har samlet, Lea Gram Jacobi, Henriette Selck, Jan Henningsen og Signe Venneberg. Det er meget vigtig viden. Og tak for, at Helene Brockmann fra SF som den eneste kommunalpolitiker i Gentofte står frem og vil kæmpe for at få stoppet projektet Lynetteholm.
Det er rystende, at det ikke for længst er sket. Det skyldes nok, at det kun kan ske i Folketinget, hvor De Radikale og SF desværre ikke arbejder med på at få det ekstremt skadelige og urealistiske projekt stoppet.
Tak for vigtige oplysninger!
Det er mig en gåde at man fra politisk side bare lader stå til.
Hvorfor får By og Havn lov til at smadre Øresund?
Hvor er havets minister?
Hvorfor ignorerer De konservative i Gentofte overløbs problemerne? Siden jeg var barn har de problemer været der og De konservative har altid siddet på magten. Gentofte er DK’s rigeste kommune og de har kunnet løse det her 100 gange.
Hvor kommer den modvilje fra?
Jeg undrer mig virkelig også… Hvor er Havets minister? Og hvorfor har Konservative – som har magten i Gentofte – ikke passet bedre på borgernes interesser også i badevandet?
Problemet med iltsvind, kvækstogforurening og fiskekød rækker langt ud over Gentofte kommune. De kunne sikkert gøre mere for vandkvaliteten, men Øresund og Østersøen er underlagt handlingslammelse og ligegyldighed fra landene omkring disse farvande.Tænk bare på de miljøødelæggelser anlægget af Lynetteholmen medfører!
Du er med på, at du har læst en reportage fra et borgermøde i Gentofte, ikke? Det er derfor det handler om Gentofte. Der er naturligvis problemer mange steder. Og jeg skriver historier fra hele landet (og også fra udlandet) 🙂
Mange tak til DN for disse oplysninger. Vi i Enhedslisten har hele tiden været imod Lynetteholmen og har arrangeret møder om det her i Gentofte, bl.a. på Gentofte Mødes med repræsentanter for foreningen imod Lynetteholmen. Derfor krævede vi også for nogle år siden målinger af badevandet her i Gentofte. Til vores store undren viste disse målinger ikke de problemer, som vi havde ventet. Vi blev så åbenbart snydt snydt af disse målinger. Vi må nu kræve nogle ordentlige målinger af den slags som eksperterne nu anbefaler. Det er da meget mærkeligt at nogle i disse kommentarer skriver at kun SF skulle være imod denne forurening. Det er jo Enhedslisten, der har taget det op først i Gentofte. Det er fint at Helene også er imod Lynetteholmen, men SF i København, der hvor tingene er besluttet, er jo for Lynetteholmen. Hvordan kan nogle skrive at det kun er Helene og en socialdemokrat der er imod denne forurening her i Gentofte? Meget mærkeligt.
Godt arbejde Signe, og hvor er det skræmmende. Jeg deler artiklen med venner og familie.
Mange hilsner Charlotte
Tak for deling af yderst alarmerende information om vores hav- og badevand i Gentofte som en del af Øresund. Jeg bor lige over for Bellevue og er vinterbader samt ror i Klampenborg kajakklub. Jeg flyttede hertil netop pga. havet. Vi må gøre alt hvad vi kan som borgere for at stoppe yderligere udsivning af kemikalier og giftstoffer i havet. Kloakoverløb skal også håndteres vha. kloakseparation. Jeg skal gøre hvad jeg kan, hvis jeg bliver valgt ind i Gentofte byråd eller Region ØstDanmark som medlem af Radikale Venstre, hvor miljø (herunder hav) er vores hjertesag❤️
Tak for en god artikel!! Hvor er Havets (såkaldte) minister henne i alt det her?
Det er virkelig skræmmende læsning, men desværre virkelighed.
I Agersøsund i Storbælt har Stignæs værket (RGS) hældt importeret, fortyndet restaffald fra Norges olieindustri i over 15 år!! Det blandes op med drikkevand, så det er under grænseværdierne i de såkaldte blandingszoner. Alt er dødt i km afstand fra værket.
Der sker intet til trods for at Havets minister lovede det. Kommunen tjener for godt på det, så selv SF holder hånden over svineriet.
Min hund har fået dårlig mave hver gang hun svømmer ved Svanemøllestranden, også selvom der er grønt lys på sensorerne for badevandskvalitet. Hun må holde sig på land fremover og der samme gør jeg.
Tusinde tak for at dele værdifuld og nyttig viden.
Igen er du er et KÆMPE aktiv i vores klima/miljø/bæredygtigheds debat herhjemme.
Det er tankevækkende og skræmmende at man kan vedblive med at tro, at havet skal være en stor losseplads.
Som ivrig vinterbader lidt længere oppe ad kysten (Espergærde) glæder jeg mig over det værdifulde ved at kunne bruge havet til at bade i hver dag.
Pludselig ser jeg indtil flere skræmmebilleder:
en ny arresø – eller ja, en ny Harboøre tange miljø katastrofe.
Fordi penge-OG vækst tænkende mennesker får gode uigennemtænkte ideer, baseret på alt for gamle og utidssvarende analyser.
Stop lynetteholmen – før det er for sent!
Tak for en meget saglig information og uhyggelig trist læsning, som rammer mig hårdt som gentofteborger, vinterbader og sejler.
Jeg er medlem af Charlottenlund søbad gennem mange år, jeg har fulgt debatten og har også med egne øjne, næse og mund kunnet både se, lugte og smage, at kvaliteten på havvandet er nedbrudt langsomt gennem tiden.
Man spør sig selv om, om der er en voksen til stede, når der tages beslutninger om lynetteholm, tunnel og dæmninger. Det er jo logik, at havbunden er blevet stærkt forurenet og når der graves, hvirvler der tungmetaller og andet skidt op. Havbunden er jo død og fiskene har intet mere at leve af, undtagen forurenede plankton osv…. Vi mennesker er en del af fødekæden og hvad sker når vi spiser havdyr med kræftfremkaldende stoffer i?
Husk at stemme på et miljøansvarligt parti til kommunevalget!!
Tak for din gode – og uhyggelige kommentar… Ja, lad os stemme miljøforsvarligt til Kommunalvalget. Og det er ikke på dem der har sovet og ladet dette ske…
Bliver dette gift affald og konsekvenser ikke taget op i byrådet snart?
Ellers vil jeg opfordre til det.
Jeg bor i Hellerup
Tak for alle disse nødvendige og vigtige oplysninger og tak for dine svar Signe. Jeg har et enkelt spørgsmål? Har I nogen Dampbrug i nærheden af jer? Jeg kæmper i Guldborgsund kommune hvor vi har 2 liggende nord for Stubbekøbing på Falster. Og ud og den meget tilstand om det rene drikkevand, manglende borgerinddragelse, personlig indtjening, store mængder af PFAS og andre giftige kemikalier fra landbruget med drænrør direkte ud i havet omkring os i Guldborgsund og Lolland kommuner.
Der mangler politisk indsigt og ansvar.
Går du en tur langs østkysten kan du på stille havdage se et tykt lag skum som er medicinrester i strandkanten. Turister og indbyggere ved det ikke og hoppernes i havet og bader, leger og nyder at være ude i naturen, men naturen er død – og kun rar på overfladen. Medicinresterne kommer fra alle de steder I har fået oplyst men også for dampbrug. Så hvis nogen af jer og måske dig Signe kan arbejde videre med dette problem for at få hjulpet havet også her hos os i Østersøen og i Guldborgsund.
Tak fordi du læser med! Også virkelig dejligt, at læse, at I læser med fra alle egne af landet. Jeg var i Stubbekøbing og Nykøbing F. i går – og her kæmper I jo med noget lidt andet end vi gør her og så alligevel ikke. Vi har ingen dampbrug. Men vi har medicinrester og forurenet jord som hældes ned utætte bassiner som beskrevet overfor (og transporteret hertil på pramme og i diesellastbiler). Vi må alle råbe op om det her. Det er vores hav – vores havmiljø!