Her kommer et lille overblik over minksagen. Jeg har skrevet rigtig meget om minksagen. Da Den lille grønne avis stadig kun var at finde på Instagram (indtil maj 2025). Du kan finde alle tidligere opslag der. Også samlet i et story-punkt, så det er nemt. Jeg skriver en opsamling på opfordring af lyttere og læsere efter jeg var medvært i radioprogrammet Tabloid på P1 – hvor jeg talte om hårrejsende fakta fra minksagen. Det kan du lytte til her
Svar på spørgsmål fra læsere om minksagen:
Ja, der er stadig minkavl i Danmark lige nu. Der er levende lovlige mink i små bure. Minkavlen går ud på at holde de her vilde vanddyr i bure, for at slå minkene ihjel for at få deres skind, som bruges til at lave pelse til især kinesiske kvinder.
Erhvervet blev IKKE lukket ned under Covid = Der var tale om en midlertidig nedlukning.
Der er IKKE tale om ”tab af livsværk”. På trods af at journalister igen og igen siger det.
Hele 20 EU-lande (+ Storbrittanien) har for længst udfaset minkavl af hensyn til dyrevelfærd. Uden store erstatninger til avlere.

Hvem er fortsat FOR at der skal være MINKAVL i Danmark 2025?
Det er: Venstre, Moderaterne, Dansk Folkeparti, Danmarksdemokraterne Støjberg, Konservative, Liberal Alliance, Lars Boje Mathiesen og Socialdemokraterne.
Europaudvalget vedtog, at DK skulle stemme imod EU’s forslag om udfasning af mink i Europa (som blev vedtaget).
Juni 2025: EU forbyder de invasive amerikanske mink i HELE Unionen. Avl forbydes.
Støt underskriftindsamling mod minkavl her
Danmark beder EU om en SÆRORDNING!
Det har jeg skrevet meget mere om her: Fredag eftermiddag vedtog EU at forbyde mink i hele unionen

Kæmpe-erstatninger til et erhverv – men ingen som helst erstatninger til andre erhverv
Der var mange erhverv, der kom i klemme under Corona-nedlukninger. Folketinget valgte at frede én gruppe erhvervsdrivende – minkavlerne – som havde givet valgkampbidrag til Venstre, Troels Lund Poulsen, Thomas Danielsen mfl. – som bor er valgt, der hvor der er minkavl.
Et flertal i Folketinget valgte, at cirka 700 minkavlere/bedrifter skulle have kæmpeerstatninger.
Mange skriver ofte i tråde, at det kun er et parti, der står for erstatningerne. Men det er ikke sandt. Det var et flertalt i Folketinget.
Dette flertal valgte, at minkavlerne selv skulle bestemme erstatningerne (taksationskommissionen og overtaksationskommissionen). Her viste minkavlerne sig så grådige – ja, der er intet andet ord for det – og uden samfundssind, at de tildelte 700 minkavlere 30 milliarder. Nogle af dem, der har siddet i taksationskommisionen er i dag dømte kriminelle, der har prøvet at hvidvaske sorte narko-penge ved salg af minkskind for ekstrem mange kontanter.

Til sammenligning er bloktilskuddet til hele Grønland fire milliarder årligt
Også ex-minkavlere uden mink får erstatning, fordi det kunne være, de gerne ville have været minkaavlere igen. Ulovlige mink erstattes også.
Nogle minkavlere, der påstår, at de har ”mistet livsværk” og venter på ”fuld erstatning” arbejder nu i deres kones mink-bedrift derhjemme (kilde Zetland).

Alle minkavlere kom straks i job, har Politiken påvist. Nogle er håndværkere og en har startet et reklamebureau. Der er ingen arbejdsløshed. Men alligevel får de tidligere minkavlere løn i ti år – som en del af erstatningen. Der er ingen modregning. De får også efteruddannelse. En valgte at tage helikopterbevis.
Ingen kvaler – alle andre betaler
Tage Pedersen – minkformanden – bor i Hedensted. Lund Poulsen er valgt i Hedensted. Tage Pedersen og hans mange selskaber har allerede modtaget 400 millioner af vores skattepenge. Det er faldet mange for brystet. Men det her er helt sikkert kun begyndelsen. Tage Pedersen og familie står til at blive den største modtager – nogle kilder nævner, at han og familien i alt have op til 10 % af de 30 milliarder. Dette kan jeg ikke dokumentere, da det er umuligt at finde rundt i de mange skuffeselskaber – herunder også alle de skuffeselskaber, familien ejer, som har støttet centrale politikere fra Venstre og Moderaterne.
Familien Pedersen bruger lige nogle af pengene på spekulationsbyggeri i beton, fortæller kilder i Hedensted mig. Det er, som vi ved, det absolut mest klimabelastende man kan foretage sig med sine penge – og dermed det mest skadelige, for kommende generationer, for natur, for biodiversitet.
Også andre minkavlere er godt med og der tales nu om “rekordresultat” – skattefrit – på grund af minkerstatningerne. Se blot denne glade artikel fra Effektivt Landbrug.


På Instagram taler vi sommetider om, hvad man ellers kunne have brugt 30 milliarder til. Noget mere bæredygtigt for næste generation måske?
Del gerne. Støt arbejdet her på MobilePay 580587 eller abonnement
Mere info:
Læs: Mathilde Walther Clarks bog om minkskandalen ”Det blinde øje” – som hun har vundet flere priser for.
Læs Zetlands Cavling-prisbelønnede serie om hele minkskandalen.
De to billeder af mink er skabt med AI.

2 kommentarer
Jeg bliver syg af at læse om de minkavlere og de absurd mange penge de får for dyrplageri, alt imens jeg ser hvordan regeringen fjerner penge til unge sårbare der har det virkelig svært i forvejen. Tak for din kamp mod uretfærdighed.
Er det på nogen m¨åde muligt at spå om:
1) Sandsynligheden for, at EU giver tilladelse til Danmarks anmodning om en særordning?
2) Sandsynligheden for, at Danmark ikke vil efterkomme EU’s beslutning, hvis den ikke går Danmarks vej?