Bygningskulturarv

Nedrivning i Gilleleje vækker opsigt – nu også i andre medier

Her er historien om den vanvittige nedrivning af kulturarv i Gilleleje. En historie, jeg har dækket gennem 14 måneder

Gilleleje. Nedrivning vækker opsigt

Sidste år i maj tog jeg til Gilleleje for at se på en mulig historie, jeg havde fået et tip om. Et yndigt hus var blevet solgt for knap 14 millioner kroner og nu ville den nye ejer sælge den store grund i bidder. Fælde alle træer på en skrænt ned mod havet (ikke så smart i en tid med storme og vand på vej). Og rive huset ned.

På stedet opdagede jeg snart, at der var tale om et af de fineste gamle sommerhuse, der repræsenterer kulturarv her på Gilleleje-kysten.

Politikerne havde ikke i tide fået skabt en bevarende lokalplan

Ja, det står sommetider hen i det uvisse hvad politikerne i Gribskov kommune egentlig gør for at sikre bygningskulturarven, træerne, biodiversiteten og om de egentlig har forstået, at vi står midt i en gigantisk biodiversitets-, klimakrise og ressourcekrise.

Nuvel. Jeg fik dokumenteret godt og grundigt. Jeg bragte den første historie i maj og har siden skrevet en del nye vinkler på sagen. Jeg har fået stor hjælp fra kilder, der har leveret billeder af både nedrivning, frås med ressourcer i byggeriet og huset indeni før nedrivning.

Billedet er fra min første artikel om sagen i maj 2024.

Træerne var allerede væk.

Buske var væk. Det var en redelighed, som jeg måtte skrive om. Ikke for at hænge typer med mange penge og dårlig smag ud (jeg har aldrig nævnt navnet), men fordi der er tale om en generel tendens. Vi har et strukturelt problem, som må løses i Folketinget. Danmark mangler lovgivning, der sikrer, at vi bevarer meget mere og river meget mindre ned. Og Gilleleje-sagen er et godt og nemt aflæseligt eksempel, det er derfor jeg har brugt så meget krudt på netop den sag. Vi elsker kulturarv i andre lande – tager billeder af smukke gamle byer i Italien – og i Danmark river vi ned.

Intet sted belaster vi mere med vores carbon foot print end med nedrivninger og nybyg

Et lille indskud: Sagen har her i weekenden den 26-27 juli 2025 udviklet sig derhen at andre medier nu også synes sagen er rasende interessant. Måske skal man tage det som et skulderklap, når medier, der har store budgetter og får kæmpe tilskud fra skatteyderne (mediestøtte) stjæler fra et lille rebel-medie?

Først gav TV2-kosmopol sig til at planke historien om nedrivningen på Gilbjergstien i Gilleleje, som jeg har dokumenteret gennem 14 måneder. Siden er Berlingske stødt til.

Jeg bringer med vilje ikke links til deres artikler. Jeg vil derimod bede jer alle om at kommentere deres artikler, hvis I støder på dem på fx Facebook. Og lægge link (man copy-paster bare i emnelinjen) til denne artikel ind i deres kommentartråde.

Lav jeres egne historier

Man kan vel godt forvente, at store medier med store budgetter graver deres egne historier frem. Kan man ikke? Eller i det mindste skriver, hvis de snupper en historie fra et andet medie. Den lille grønne avis er et andet medie. Vi får ikke mediestøtte endnu. Vi får ikke anden støtte end den de generøse læsere giver os via MobilePay 580587. Men vi laver vores egen research og kender citatreglerne og overholder ophavsret.

Artikel her på Den lille grønne avis fra maj 2025 – opdateret flere gange – senest i dag den 27.juli – Sidste nyt fra Gilbjergstien i Gilleleje

21.juli 2025. Knap 16.000 likes og læst af 615.844 – og alligevel nævnes dette Instagram-opslag ikke som kilde til historier i Berlingske og TV2-Kosmopol.

Den 22.juli 2025 skrev jeg om sagen på LinkedIn. Det er meget læst – og mange kommenterer, at det er lidt mærkeligt at TV2 og Berlingske kopierer

Her ser du huset indeni. Jeg lavede artiklen i november 2024.

I november 2024 skrev jeg dette om huset og om klimakrisen

I maj 2024 skrev jeg min første historie om sagen – dokumenterede fra Gilleleje

Del meget gerne denne artikel og andre artikler… Det fede ved at dele herfra er jo, at folk kommer til at læse den oprindelige tekst – som er skrevet af den oprindelige ophavsperson.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *