Den grønne indkøbsrejse er tilbage. Rigtigt tilbage. Jeg har skrevet en del artikler om grøn mad, madkultur og økologi – efter Den lille grønne avis rykkede herover på sin egen uafhængige platform i maj 2025.
Jeg har for eksempel forudset, at regeringen og Socialdemokraterne ville få ballade ud af at sænke slik-afgiften i stedet for at gøre adgangen til sund, grøn mad billigere for almindelige forbrugere i indlægget “slik eller ballade” (dum rubrik, men lidt sent at ændre nu). Jeg har skrevet om, hvor svært det er for økologer at få økonomien til at hænge sammen her. Jeg har skrevet om at vi ikke kan brødføde os selv som land længere og kun dyrker frugt og grønt på 0.6 procent af vores landbrugsareal. Og så videre og så videre.

Men en del læsere har nu skrevet til mig – og jeg er også blevet standset på gaden – for I vil gerne have serien Den grønne indkøbsrejse tilbage – og I vil gerne kunne finde de gamle afsnit af serien. Jeg hører jer! Den grønne avis er vores fællesskab.
Derfor har jeg i denne uge skrevet et helt nyt afsnit af serien – og lavet en reportage fra Lidl som du kan læse her.


Det skal være nemmere at finde de anmeldte indkøbssteder
Og så har jeg besluttet at lægge nogle af de gamle afsnit – der jo eksisterer på Instagram og kan findes under vores snedige hashtag #dengrønneindkøbsrejse – herover.
De er – på trods af vores snedighed – blevet svære at finde. (Det kan dog stadig lade sig gøre). Men nogen har stjålet vores tag som en genvej til at få flere læsere, der er endda et jysk vvs-firma, der har hapset det. Mærkeligt nok. Og så er vi jo trætte af at være på sociale medier – jeg ved, at jeg er – hvor reels (film med lyd) og skøre AI-billeder og AI-film dominerer – så det er godt, at få det originale indhold herover på egen platform. Derfor kommer der lidt arkivhistorier i løbet af vinteren. Plus en masse andet nyt, naturligvis.
Lad os komme i gang
Første afsnit af Den grønne indkøbsrejse skrev jeg som en lille sommerferie-ting i 2024. Men serien blev meget populær og meget læst og før jeg havde set mig om var der over halvtreds afsnit. Sådan går det, når vi er sammen om at mærke, hvor svært det er blevet at købe ind og finde gode, sunde, grønne, ordentlige, giftfri, økologiske fødevarer – til priser vi kan betale.

Først afsnit – Lygtens Bazar
Første afsnit af den grønne indkøbsrejse er fra Lygten Bazar – det billigste og sjoveste supermarked jeg kender, der har i meget lave priser og meget etnisk stemning, hvad det mangler på økologi-siden. Der er åbent 24 timer i døgnet – bortset fra hos bager, fiskemand og slagter i butikken, de har normal åbningstid! Det er ude i Nordvest.

27.juni 2024 – original tekst
Så er vi i gang med serien om #dengrønneindkøbsrejse efter nedsmeltningen i fødevare-Danmark. Senest i dag er 35 Coop-butikker blevet købt af Salling. 18 styks er lukket og slukket. Det er vilde tider. Efter en flytning bor jeg nu i madørken, hvad angår indkøb her ved Ryparken i den nordlige del af København. Her er ikke god mad at finde.
Men i dag tog vi opgaven på os og cyklede byen tynd.
Vi har fået gode oplevelser og slemme chok. Vi har været i butikker i otte stive timer. Og vi har cyklet 29 km i 30 graders varme (“vi” var den daværende geniale studentermedhjælp Carla og jeg, red.).
Første stop var Mellemøsten
Nærmere bestemt den fantastiske LYGTEN BAZAR, som de unge herhjemme er vilde med og som jeg tyer til, når jeg skal lave arabisk eller afrikansk mad.

Jeg elsker Bazaren for stemningen, udvalget, priserne. Plus: Her er alt det, som mange af os savner, hvis vi har boet eller opholdt os i udlandet og fået gode vaner af det. Men. Der er et stort men: Du skal lede meget længe efter økologi og danske råvarer. Vi finder alt muligt fra Mellemøsten, fisk fra Norge, grønt fra Spanien, frugt fra Pakistan, te fra Indien. Vi kan få hele verden her.

Men næsten intet fra den gode danske jord som burde bugne af mad her i juni måned. Nuvel. Den jord bruger Danmark jo også på at producere mad til dyr. Mens vi mennesker køber mad fra fremmede lande, som er transporteret hertil.

Lygten Bazar ender på en middelkarakter her i anmeldelsen. Fordi:
- Lokale råvarer = Næsten ingen
- Muligheder for at støtte økologi = Virkelig skidt
- Fællesskaber = Top! Det er møghyggeligt at stå i kø i Bazaren om fredagen og alle andre dage. Folk taler sammen. De taler om mad. Om te. Om hvad de skal lave for retter. Virkelig hyggeligt
- Venlighed = Mange hjælpsomme medarbejdere på arbejde – de vejer alt ved kassen
- Æstetik = Ikke i fokus
- Madspild + ansvarlighed overfor ressourcer? = Alle rester pakkes i poser til billige priser, som stamkunder holder øje med. Man kan få store poser rester til 5 kr
- Tilgængeligt for mange midt i befolkningstæt område ved Nørrebro Station
- Andet? Udvalg = Man kan få ting her, som man ikke kan få andre steder. Der er ikke meget plastik


Støt gerne Den lille grønne avis på Mobilepay 580587
Mit mål med serien er at dele inspiration og #grønnehverdagstips
NB: Jeg anmelder ikke måltidskasser – men fysiske butikker/markeder

2 kommentarer
hejsa – ved ikke om du har anmeldt “grønne bønner” ved siden af Osram-huset/Skjolds Plads?
Du kan læse anmeldelsen inde på Instagram 🙂 #dengrønneindkøbsrejse